Rodzina

Na swoją rodzicielkę obraziłam się na cały tydzień. Ostatecznie zadzwoniłam, bo wiem, rozumiem, że nie łatwo jest jej, ma swoje lata i ma prawo, też się zdenerwować. Nie mogłam znieść insynuacji i oskarżania mnie, czego nie zrobiłam. Wiem, że to starsza siostra uczyniła, mamusia też wie, ale…całą złość wylała na mnie. Bo ktoś musi być winien – jak ja to mówię. Przypomiałam jej z dokładnością co powiedziała, a mianowicie, że jak ja miałam 5 lat…..ludzie! nie pamiętam co mi powiedzieli jak miałam pięć lat i jak mnie zastraszyli, że zrywałam się w ciągu nocy i podobno strasznie krzyczałam. Nie pamiętam!!!! Matka moja się wyparła, że ona tego nie powiedziała. No cóż, nie wymyśliłam. Zrozumiałam, że już nie pamięta. Drugi przypadek. Na skype rozmawiałam z mamusią za chwilę przyszła młodsza siostra, moja mamusia siedziała obok….dwa dni później, tak wszystko poprzekręcała, że to nie ja rozmawiałam a starsza córka z młodszą. Zasłyszaną rozmowę tak przekręciła, że powtał gogel-mogel.

Uciszyłam swoje emocje i doszłam do wniosku, że mojej mamusi wszystko w głowie się miesza, najgorsze, że się wścieka jak się jej wyjaśnia, że się myli. Od tamtej chwili, rozmawiam o wszystkim a najwięcej o jej dolegliwościach i chorobach, które zaatakowały ze zdwojoną siłą.

Wiem, dokładnie wiem, że muszę zmienić swoje postępowanie w stosunku do mamusi. Być bardziej ciepliwszą, wyrozumialszą i nie poruszać drażliwych tematów. Będzie ciężko, bo rozsądnie rozmawia i trudno uwierzyć, że z pamięcią coś się dzieje. Pamięta wszystko z młodości ale na ile jest to prawdą a nie wytworem wyobraźni, nie wiem i dociekać nie mam potrzeby. Wiele zdarzeń myli z dnia poprzedniego, oby się nie pogorszało.

Dziś pocieszałam, słuchałam i wsłuchiwałam się, jak tembr głosu łagodnieje, nie jest naprężony i wrogo nastawiony do słuchacza. Uczyłam i powtarzałam, że na skype jest czerwone kółeczko, które może przycisnąć rozmawiając ze starszą swoją córką i się skype rozłączy. Starsza wprowadza w życie rodzinne wiele złych emocji. Plotkuje i jest wrogo nastawiona nie tylko do życia ale i ludzi, rodziny, matki i sióstr.

Czy kiedykolwiek mamusia skorzysta z czerwonego kółeczka na skype, nie wiem.

Gdy rozstawałam się, była w dobrym spokojnym nastroju. To mnie cieszy.

6 thoughts on “Rodzina

 1. Starszym ludziom trzeba wiele wybaczyć, często nie stwarzają przykrych historii ze swojej winy. Zrozumiałam to, gdy byłam opiekunką starszych osób. Rodzina wkurzała się na nich, oni się bronili, atakowali, a gdy rodzina odchodziła był płacz i zawodzenie. Przeżywają wszystko bardzo mocno, słuchają nieodpowiednich ludzi, ale życzliwość do nich w pewnym stopniu zmienia ich myślenie. Może nie potrafią już wyrażać swoich myśli i potrzeb , jak kiedyś, bo wiek robi swoje, ale czują mocniej, bardziej emocjonalnie, częściej czują się skrzywdzeni, chociażby przez brak zrozumienia i cierpliwości 🙂

  Liked by 1 person

  • Pierwszy raz mam styczność z prawdziwą starością. Tatuś umarł szybko. Mamusia przechodzi ten proces powoli i we mnie też jest wiele buntu na taki stan. Przecież logicznie mówi, zachowuje się, ale …. czasami ta logika ucieka i staje się bezbronnym dzieckiem. Ma bardzo dobrą opiekę w postaci, mojej młodszej siostry i szwagra, jestem im ogromnie wdzięczna. Mamusi pomagam finansowo, bo tyle na odległość mogę pomóc. Tylko, proces starości u mamusi zaczął mnie przerażać, kiedy na prawdę uświadomiłam, że to się dzieje. To jest straszne. I zaczynam się bać starości bo w filmach jest pięknie, w rzeczywistości jest nie fajnie.

   Liked by 1 person

   • Mam trochę doświadczenia, bo pracowałam jako opiekunka, ale i mnie czasem puszczały nerwy na początku. chciałam nawet uciekać, póki nie zrozumiałam 🙂

    Like

  • Starość to właściwie ukryta choroba. Następuje powoli i dosięga każdego dnia, właściwie mamy już ją w chwili narodzin. W przypadku mojej mamusi jest bardzo ciężko pogodzić się ze zmianami zachodzącymi w jej umyśle. Jestem prawdę mówiąc przerażona.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s